שים לב! - הגשת השגה על נכס באופן עצמאי? - ארנונה לעסקים

ארנונה לעסקים – הגשת השגה באופן עצמאי

ממה להיזהר כאשר מגישים השגה על ארנונה באופן עצמאי

 
החובה להעלות את כל הטענות בשלב ההשגה
 
חוק הרשויות המקומיות קובע כי מי שחויב בתשלום ארנונה רשאי להגיש השגה לפני מנהל הארנונה על יסוד טענה מהטענות הבאות:

(1) הנכס שבשלו נדרש התשלום אינו מצוי באזור כפי שנקבע בהודעת התשלום;
(2) נפלה בהודעת התשלום שמשיגים עליה טעות בציון סוג הנכס, גדלו או השימוש בו;
(3) הוא אינו מחזיק בנכס כמשמעותו בסעיפים 1 ו-269 לפקודת העיריות;
(4) היה הנכס עסק כמשמעותו בסעיף 8(ג) לחוק הסדרים התשנ"ג – שהוא אינו בעל שליטה או שחוב הארנונה הכללית בשל אותו הנכס נפרע בידי המחזיק בנכס.

ידוע כי טענה בדבר סיווג הנכס, הינה הטענה הסבוכה והקשה ביותר, שכן, בהתאם לפסיקה, זו אמורה לשקף את הפעילות הנעשית בפועל בנכס ולעיתים, פעילות זו אינה נכנסת לגדרה של הגדרה כזו או אחרת בצו הארנונה או לחילופין, הפעילות עלולה להיכנס לגדרן של מספר הגדרות בו זמנית.

במקרה זה, חובה להעלות, כבר בשלב ההשגה, את כל הטענות הרלבנטיות, אף אם הן מועלות כטענות חלופיות, שכן במידה ואלו לא יועלו בשלב ההשגה לא יוכל הנישום לעקוף את הדין ולהעלות טענות חדשות בשלב הערעור, בבחינת מקצה שיפורים (ראה: עמ"נ 46324-10-12 שטראוס שיווק בע"מ נ' מנהל הארנונה בעיריית פתח-תקווה).

בהקשר זה נציין כי עפ"י החוק בעל העסק החייב בארנונה יכול בעקרון להגיש השגה באופן עצמאי, ללא עו"ד ומומחים נוספים ולייצג את עצמו בשלב ההשגה. יחד עם זאת, טיפול עצמאי בניסיון לחסוך בעלויות של מומחים עלול לעלות לבעל העסק ביוקר מאוד בסופו של דבר. מניסיוננו, לפעמים בעלי עסקים מגישים עצמאית השגה ורק לאחר שזו נדחית ויש צורך בהגשת ערר הם פונים למומחים בתחום – הבעיה היא שאז מתברר שבעל העסק לא העלה בשלב ההשגה את כל הטענות המקצועיות האפשריות (שהרי אינו מומחה בתחום) ולמרבה הצער, קיים קושי רב, כפי שצויין לעיל, לטעון את הטענות הללו לראשונה בשלב המתקדם של הגשת ערר – וחבל.

לכן, אין מנוס מהסתייעות באנשי מקצוע כבר בשלב הראשוני של בדיקת הארנונה והגשת ההשגה, על מנת למצות את כל הטענות האפשריות מוותר על זכויותיו לעתיד.

בעלי עסק? מחזיקים בנכס? על מנת להפסיק לשלם ארנונה ומיסים עירונים מיותרים, הנכם מוזמנים לפנות לחברתנו, לשם בחינת החיובים המוטלים עליכם.

יחדיו נוכל להגיע למסקנה אופרטיבית באשר לטיפול הרצוי.
לתשומת ליבכם, הזמן להגשת ערעור מוגבל – חיוב שלא יוגש עליו ערעור במועד עלול להפוך לחלוט וסופי – פנו אלינו בהקדם.
ניתן גם ליצור עימנו קשר בטל': 6243770– 03.

אהבתם את המאמר? מוזמנים לשתף!

שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב google
Google+
שיתוף ב linkedin
LinkedIn