היטל סלילה -דרישה לתשלום היטל סלילת כבישים – ארנונה לעסקים

התיישנות ארנונה

דרישה לתשלום היטל סלילה לכבישים –
האם ניתן לחייב גם עבור “שיפוץ” כביש ?

 
כאשר אין מדובר בקרקע חקלאית, זכותה של הרשות המקומית לגבות היטל סלילה קיימת רק במקרים בהם הרשות המקומית סללה כביש או מדרכה הגובלים בנכס, או בעת הוספת בניה בנכס על ידי בעליו.
 
דרישה לתשלום היטל סלילה לכבישים מוטלת מכוח חוקי העזר העירוניים ואלו קובעים כי היטל זה יוטל על בעל הנכס הגובל, בעקבות התקיימותם של אחד או יותר משלושת התנאים הבאים:

א.      סלילת כביש גובל בנכס
ב.      הוספת בניה או בניה חדשה בנכס. – במקרה זה קרא על הפחתת ארנונה – נכס במצב מעטפת

ג.       שינוי ייעודה של אדמה חקלאית או שימוש חורג באדמה חקלאית.
כך גם לגבי היטל סלילת מדרכות בהתאמה.

לפי האמור, כאשר דרישת החיוב מושתתת על העילה של עבודות תשתית בגבולות הנכס (ועליה בלבד) לפי חוקי העזר, נשאלת השאלה האם בוצעו על ידי הרשות המקומית עבודות תשתית המקימות לרשות עילה לגביית היטל סלילה והיטלים אחרים לצד אגרות בעבורן ?! – אם לא, קרא על גבייה בלתי חוקית של היטלי פיתוח – ארנונה לעסקים

התייחסות בית המשפט לעניין של היטל סלילה

בעניין זה, נקבע על ידי בית המשפט כי לצורך הטלת אגרות והיטלים יש להבדיל בין עבודות תחזוקה,  שיפוץ והרחבה בלבד, לבין סלילת כביש חדש מבראשית.
כלומר, “חידוש” של כביש קיים ועבודות שיקום אינם מקימים עילה להטלת ההיטל, בעוד שעבודות תשתית חדשות מקימות עילה כנדרש בחוקי העזר (ראה: עתמ (מרכז) 4891-07-10 בית בלב בע”מ נ’ עיריית רמת השרון).

לכן, המסקנה המתבקשת הינה, כי לא ניתן לגבות היטל סלילה מכוח עבודות שיקום, מאחר שמדובר בחידוש כביש בלבד ופעולה זו אינה באה בגדר הפעולות המוגדרות בחוק העזר ככאלה המאפשרות גביית היטל חדש, נוסף על היטלי העבר, ככל שנגבו כאלה.

בעלי עסק? מחזיקים בנכס? על מנת להפסיק לשלם ארנונה ומיסים עירונים מיותרים, הנכם מוזמנים לפנות לחברתנו, לשם בחינת החיובים המוטלים עליכם.

יחדיו נוכל להגיע למסקנה אופרטיבית באשר לטיפול הרצוי.
לתשומת ליבכם, הזמן להגשת ערעור מוגבל – חיוב שלא יוגש עליו ערעור במועד עלול להפוך לחלוט וסופי – פנו אלינו בהקדם.
ניתן גם ליצור עימנו קשר בטל’: 6243770– 03.

אהבתם את המאמר? מוזמנים לשתף!

שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב google
Google+
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
סגירת תפריט
Call Now Button דילוג לתוכן